Szeged, 2024. augusztus 30. – Balla Esztert, Ecsedi Erzsébetet és Tóth Ildikót jelölték idén a Kaszás Attila-díjra. A közönségszavazáson a legtöbben a 6SZÍN társulat színművészét Balla Esztert tartották érdemesnek az elismerésre. A díjat Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter adta át augusztus 30-án, a 2024. évi Országos Színházi Évadnyitó keretében a Szegedi Nemzeti Színházban.
2024-ben összesen 33 társulat jelölte egy-egy tagját a Kaszás Attila-díjra, majd a jelöltek maguk közül választották ki titkos szavazáson azt a három színművészt, akik továbbjutottak a közönségszavazásra. Idén Balla Eszterre a 6SZÍN társulatból, Ecsedi Erzsébetre, a celldömölki Soltis Lajos Színház jelöltjére, valamint Tóth Ildikóra, a Radnóti Színház tagjára adhatta le szavazatát a nagyközönség. A legtöbben Balla Eszterre voksoltak, így a Kaszás Attila-díjat idén ő vehette át. A színésznő a díj kapcsán elmondta: „Köszönöm a családomnak, hogy engedik, hogy esténként egy kicsit gyerek legyek, mert nehéz manapság felnőttnek lenni” – fogalmazott a díjazott, Balla Eszter. A Kultúra.hu-nak adott korábbi interjújában mesélt arról, hogy Kaszás Attilával még a Holdbeli csónakosban játszottak együtt a Nemzeti Színházban, és a halálát követően négy nappal nem maradt el a kitűzött előadás, hanem felvételről beadták a dalait.
„Úgy játszottunk, hogy ő már nem volt velük, de közben mégis jelen volt. Életem legkülönlegesebb színházi estéje lett az. Nem is találok rá szavakat, milyen érzés volt egy színpadon duettet énekelni vele, de már nélküle” – elevenítette fel.
Az elismerést Hankó Balázs a kultúráért és innovációért felelős miniszter adta át.
„Színjátszás nélkül nincs magyar kultúra, kultúra nélkül pedig a nemzeti identitásunk veszne el” – fogalmazott a díjátadó gálán Hankó Balázs. A kulturális és innovációs miniszter hozzátette: „Kaszás Attila – a színházművészet más kiemelkedő alakjaihoz hasonlóan – nem csak tehetségével és sokoldalúságával tűnt ki, hanem a közösségépítésben is példamutató szerepet vállalt. A színház különleges hely, az itt szerzett élményeiket egy életen át hordozzuk magunkban, egy-egy emlékezetes előadás generációkat formál.” A tárcavezető szerint a díjat az teszi kivételessé, hogy egyszerre ölt benne testet a kollégák, a szakma és a közönség szeretete.
„A Kaszás Attila-díj a közönség és a szakma elismerését egyaránt tükrözi, ezért már a jelölésre is okkal lehet büszke mindenki. Ha van önbecsülése, tartása, belső kultúrája a szakmának, akkor ez a díj még sokáig működhet” – mondta a díjátadón Pokorni Zoltán, 12. kerületi polgármester, a Kaszás Attila-díj egyik alapítója.
„A színház egy csodás kis gépezet, a maga sajátos törvényeivel, szokásaival, kultúrájával, akár egy kis ország, talán még saját éghajlata is van. Ezt az országot népesítik be és teszik egyedivé a színészek, színházi dolgozók és természetesen a közönség. Egy közösség vagyunk, sorsvállalók, akik felelősek egymásért nemcsak esténként, hanem abban a megszámlálhatatlanul sok percben is, amikor egymástól függve, ebben a kis országban léteznek. Kaszás Attilára gondolok oly fontos szerepet töltött be ennek a gépezetnek a működtetésében, akinek oly fontos volt ezen ország embereinek a közösségé formálása, aki amellett, hogy alakításával, tehetségével és odaadó munkájával kivívta társai és a közönség tiszteletét, emberként is mindig jelen volt társai életében. Valójában, őmiatta vagyunk most itt, hogy rágondolva, megköszönhessük neki, hogy felhívta a figyelmet a színház közösségként való létezésének fontosságára.” – fogalmazott az ünnepi eseményen dr. Bakos-Kiss Gábor, a Magyar Teátrumi Társaság alelnöke.
A Kaszás Attila-díj a magyar nyelven játszó színművészek szakmai és emberi elismerésén túl, Kaszás Attila színművész szellemi hagyatékának ápolását is szolgálja, hiszen a fiatalon elhunyt színész mindig komoly szerepet vállalt társulatai közösséggé formálásában.
A Hegyvidéki Önkormányzat és a Mozaik Művészegyesület által 2008-ban alapított Kaszás Attila-díj összmagyarságban gondolkodik, nyitva áll minden magyar nyelven játszó színművész, illetve színtársulat számára, öt alkalommal külhoni színművész vehette át az elismerést. A díj az eszmei értéken túl anyagi megbecsüléssel is jár, a Kulturális és Innovációs Minisztérium és az elismerést támogató Raiffeisen Bank jóvoltából.
A Kaszás Attila-díj: a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Hegyvidéki Önkormányzat, a Magyar Teátrumi Társaság, a Mozaik Művészegyesület, a MASZK Színészegyesület, a Petőfi Kulturális Ügynökség (PKÜ) és a Raiffeisen Bank összefogásával valósult meg.
Az elismerést a korábbi években Szarvas József, Nemes Levente, Mátray László, Mucsi Zoltán, Bányai Kelemen Barna, Borovics Tamás, Nagy Alfréd, Mészáros Tibor, Schneider Zoltán, Krisztik Csaba, Nagy Csongor Zsolt, Orosz Ákos, Földes Tamás, Rusznák András, Harsányi Attila és Csankó Zoltán vehette át.
Balla Eszter
Pályája nagyjátékfilmekkel, nagyszínpadi musicalfőszereppel, az alternatív színházi műhelyekkel és a legendás kaposvári Csiky Gergely Színházzal való fontos találkozásokkal indult. Sokan ismerhetik a Kontroll macilányaként vagy a Madách Színházban játszott musical és vígjáték szerepeiről, de minden műfajban lenyűgöző alakítást nyújt. A 6SZÍN csapatának A hosszú élet titka című kortárs bemutatóval lett fontos tagja. Játszott többek között az Új Színházban, a kecskeméti Katona József Nemzeti Színházban, állandó tagja volt a budapesti Madách Színháznak és a Déryné Vándorszíntársulatnak. 2024-től a Centrál Színház színésznője.
Az idei jelölteket bemutató filmek: Balla Eszter (6SZÍN): Kaszás Attila-díj 2024 | Balla Eszter (youtube.com)
Ecsedi Erzsébet (Soltis Lajos Színház): Kaszás Attila-díj 2024 | Ecsedi Erzsébet (youtube.com)
Tóth Ildikó (Radnóti Színház): Kaszás Attila-díj 2024 | Tóth Ildikó (youtube.com)
A Kaszás Attila-díj weboldala: kaszasattiladij.hu